
Have a question about STUDIO BY KAY Blue Lab-Created Sapphire Link Bracelet 24K Yellow Gold Vermeil Sterling Silver 7.5"?
Need help with this STUDIO BY KAY Blue Lab-Created Sapphire Link Bracelet 24K Yellow Gold Vermeil Sterling Silver 7.5"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.5 |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Vermeil |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 24K Gold Vermeil |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Metal 2 Type | Sterling Silver |
| Plating Color | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.5 |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7.5 in |
| Height | 9 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Link |