Peridot Heart Earrings Diamond Accents 10K White Gold | Kay

Have a question about Peridot Heart Earrings Diamond Accents 10K White Gold?
Need help with this Peridot Heart Earrings Diamond Accents 10K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Peridot |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Heart-Cut |
| Stone Size | 6 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 Ctw |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Gold Karat | 10K |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 6.25 mm |
| Height | 13 mm |