Emerald-Cut Amethyst Solitaire Paperclip Chain Bracelet 18K Gold-Plated Sterling Silver 7.25" | Kay
Select Your Stone: Amethyst - Out of Stock

Have a question about Emerald-Cut Amethyst Solitaire Paperclip Chain Bracelet 18K Gold-Plated Sterling Silver 7.25"?
Need help with this Emerald-Cut Amethyst Solitaire Paperclip Chain Bracelet 18K Gold-Plated Sterling Silver 7.25"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Emerald |
| Stone Size | 8 x 10 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold Plate |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Metal 2 Type | Sterling Silver |
| Plating Color | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Paperclip |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7.25 in |
| Height | 8 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Paperclip |