Select Your Stone: Amethyst

Have a question about STUDIO BY KAY Amethyst Solitaire Textured Huggie Hoop Earrings 24K Yellow Gold Vermeil Sterling Silver?
Need help with this STUDIO BY KAY Amethyst Solitaire Textured Huggie Hoop Earrings 24K Yellow Gold Vermeil Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 3 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Vermeil |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 24K Gold Vermeil |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Metal 2 Type | Sterling Silver |
| Plating Color | Yellow |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Hoop |
| Earring Back Type | Hinged |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 3.5 mm |
| Height | 11 mm |