
Have a question about KAY Lab-Grown Diamonds Tennis Necklace 10 ct tw 10K Yellow Gold 24"?
Need help with this KAY Lab-Grown Diamonds Tennis Necklace 10 ct tw 10K Yellow Gold 24"?
Make a dazzling impression with this timeless lab-grown diamond tennis necklace.
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 10 |
| Color | F |
| Clarity | SI2 |
| Certified Diamond | Yes |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Grown Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 7 Ctw & Over |
| Stone Class | Lab-Grown |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Rhodium |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 16 |
| Necklace Clasp Type | Fancy |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 24 in |
| Height | 2.05 mm |
| Clasp Type | Fancy |