
Have a question about Disney Treasures Lilo & Stitch Oval-Cut Amethyst & Lab-Grown Diamond Charm Necklace 1/20 ct tw Sterling Silver & 18K Rose Gold Vermeil 19"?
Need help with this Disney Treasures Lilo & Stitch Oval-Cut Amethyst & Lab-Grown Diamond Charm Necklace 1/20 ct tw Sterling Silver & 18K Rose Gold Vermeil 19"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/20 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Grown Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 6 x 4 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 Ctw |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Lab-Grown |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 2 Diamond Color | F |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Vermeil |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K Gold Vermeil |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Metal 2 Type | Sterling Silver |
| Metal 2 Finish | Rhodium |
| Metal 2 Rhodium Color | Black |
| Plating Color | Rose |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 19 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 19 in |
| Width | 10.93 mm |
| Height | 16.53 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |